• Néhány jó tanács a szülőknek

•

Az iskolai közösségben a gyerekek gyakrabban fertőződnek meg különféle baktériumok és vírusok által. Annak érdekében, hogy a diákok egészségesek maradjanak a Szlovák Köztársaság Közegészségügyi Intézete néhány jó tanáccsal látja el a kedves szülőket.

A tízórai nélkülözhetelen a gyermekek számára. A megfelelő energiát a teljes kiőrlésű kenyér, sajt, tejtermékek, gyümölcsök biztosítják. Kerüljük a túl édes, cukros péksüteményeket, a zsíros csipszeket.

Figyeljünk a folyadékfogysztásra is. Kerüljük az édes, cukrozott üdítőket.

A szem egészége is fontos – A gyerekek sok időt töltenek a számítógép előtt, illetve hosszú időn át használják tabletjüket, telefonjukat. A monitor előtt eltöltött hosszú idő szemszárazságot, fejfájást okozhat.  Szemünk egészségének érdekében ne töltsünk két óránál hosszabb időt a számítógép előtt. Ajánlott évente egyszer elmenni szemvizsgálatra is, mert az időben felfedezett probléma nagy eséllyel gyógyítható.

A megfelelő cipő kiválasztása is odafigyelést igényel, ne kockáztassuk a gombás fertőzések, lábdeformitások kialakulását. A rosszul választott cipő nem csak kényelmetlen, de fájdalmakat, vízhólyagokat, sőt maradandó, illetve nehezen gyógyuló károsodást is okozhat. Válasszunk megfelelő méretű, könnyű cipőt, amely jól tartja a bokát. Kerüljük a magastalpú, tűsarkú cipőket.

A papucs és a sportcipő nem ugyanaz. A papucsot a diákok az iskola épületében viselik, ezért szellősnek kell lennie. A sportcipőt a tornaórák alatt végzett sportgyakorlatok során viselik a gyerekek, ezért megfelelő keménységűnek és zártnak kell lennie.

A gyerekközösségekben gyakran előfordul a tetvesség. A fejtetű közvetlen érintkezéssel terjed – átmászik egyik emberről a másikra. Tünete a gyakori fejvakarás, kivörösödött nyak. A megelőzés érdekében ellenőrizzük gyakran gyermekünk haját és fertőzés esetén kezdjük meg azonnal a kezelést. A gyógyszertárakban kapható készítmények segítenek ebben. Fontos, hogy az egész család haját ellenőrizzük, hiszen a tetű könnyen elterjedhetett. Értesítsük erről az iskolát is.

Az iskolai zaklatás egyre gyakrabban jelenik meg a diákok között. Tünete lehet, ha megváltozik gyermekünk viselkedése, leromlanak a jegyei, nem akar iskolába járni, gyakran panaszkodik fej és hasfájásra, hogy otthon maradhasson. A gyermeknél figyelemzavar és alvászavar is megjelenhet. A szülő ilyen esetben jelezze az iskola felé a problémát, hogy minél hamarabb megoldásra kerüljön a sor.