• Projekt Letná škola

Projekt Letná škola (ďalej len „LŠ”) je súčasťou opatrení MŠVVaŠ SR s cieľom vyrovnania rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiakov (vrátane žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia), ako aj integráciu žiakov prichádzajúcich z Ukrajiny.

Posledné dva roky boli ovplyvnené pandémiou COVID-19 a prechodom vyučovania na dištančnú formu, ako aj vypuknutím vojny v susednej krajine a s tým spojeným príchodom detí a žiakov na Slovensko. MŠVVaŠ SR sa snaží pomáhať školám lepšie zvládnuť túto neľahkú situáciu a vytvoriť optimálne podmienky na napĺňanie potreb rizikových skupín žiakov ohrozených školským neúspechom, ako aj všetkých iných žiakov, ktorí boli negatívne ovplyvnení pandémiou alebo vojnou.

Cieľ a zámer

Zámerom LŠ je poskytnúť žiakom základných škôl možnosť na osvojenie, prípadne upevnenie vedomostí, zručností a spôsobilostí žiakov, ako aj na vzdelávanie, integráciu jazykové vzdelávanie  a poradenstvo žiakov prichádzajúcich z Ukrajiny. Letné školy majú zároveň poskytnúť priestor na zmysluplné využitie času počas letných prázdnin s výchovno-vzdelávacími aktivitami, ktoré sú prispôsobené veku a potrebám žiakov a zároveň poskytnúť možnosť adaptácie žiakov na začatie školského roka 2022/2023 po stránke vzdelávacej, socializačnej a výchovnej.

LŠ má byť priestor, kde sa žiaci aj pedagógovia cítia bezpečne, vytvárajú väzby aj mimo tried a klasickej výučby. Špecifickú pozornosť je potrebné venovať žiakom, ktorí prichádzajú z Ukrajiny, pričom by LŠ mala byť zameraná aj na psychologickú podporu a poradenstvo pre týchto žiakov, ich integráciu a vzdelávanie v slovenskom jazyku.